Abiks hingehoidjatele

UA HH tööjuhend

Ukraina sõjapõgenike hingehoidjate (UA HH) meeskond töötab Sotsiaalministeeriumi lepingulise parterina. Meeskonna kutsus kokku Sotsiaalministeeriumi Vaimse Tervise Osakonna peakaplan Katri Aaslav-Tepandi, kes seadis sisse hingehoiutöö Eesti neljas piirkonnas. Põhja piirkonnas palus ta rühma juhtida Annely Neame’il (EELK), Lõuna piirkonnas Nelli Vassilal (EELK), Ida piirkonnas Aili Ilvesel (EELK) ja Lääne piirkonnas Janno Peensalul (EKNK).

Riigi partneriks kirikuid esindava organisatsioonina on Eesti Kirikute Nõukogu (EKN), seepärast on oluline, et kõik hingehoidjad, kes UA sõjapõgenikke selle projekti raames abistavad on EKN liikmeskiriku liikmed ning juhul kui see nii ei ole, on nad ometi täpselt teadlikud ja arvestavad kirikute ja riigi töökokkuleppeid jms. Piirkonna rühmajuhid on ladusa koostöö koordineerijaks.

UA HH meeskonna liikmed on kõik kas vaimulikud, teoloogilise kõrgharidusega (MA) või läbinud vähemalt hingehoiu baaskoolituse (HH BK). Kelle ettevalmistus on teistsugune, see saab teenida HH abilisena või rühmajuhi vastutusel ning supervisioonil.

UA HH kõige olulisem töövahend ja -viis on RAHU. Rahu HH südames ja meeles tagab meie meeskonna pikaajalise jätkusuutlikuse. Iga meeskonnaliige on meie UA vendade-õdede aitamisel eluliselt tähtis, seepärast on oluline, et keegi liiga ereda leegiga ära ei põleks.

Rühmajuht koordineerib oma piirkonnas UA HH tööd koostöös SKA-ga nii, nagu selles piirkonnas kõige parem teha on. sellepärast on oluline, et HH hoiavad oma piirkonna rühmajuhiga pidevalt kontakti ja sidet.

Sotsiaalministeeriumi Vaimse Tervise Osakonna poolt on seatud sisse HH aruandluskohustus, ning selle ellurakendamist korraldavad rühmajuhid oma piirkonnas. Oma tööst tagasiside andmine on UA HH töö tähtis osa, sest koostööd tehakse teiste vaimse tervise tugiteenuseid andvate spetsialistidega.

See juhend käsitleb psühholoogilist esmaabi, mis tähendab inimliku, toetava ja praktilise abi pakkumist tõsiste kriisisündmuste tõttu kannatada saanud inimestele. Juhend on kirjutatud neile, kellel on võimalik aidata inimesi, kes on läbi elanud äärmiselt häiriva sündmuse. Juhend annab raamistiku, kuidas toetada inimesi, austades nende väärikust, kultuuri ja võimeid. Vaatamata oma nimetusele, hõlmab psühholoogiline esmaabi ka sotsiaalset tuge.



Psühholoogiline esmaabi: juhend otsestele abistajatele


Kuidas stressiga toime tulla. Illustreeritud juhend


Kuidas stressiga toime tulla. Illustreeritud juhend

„Kuidas stressiga toime tulla“ on eneseabijuhend stressiga toimetuleku kohta rasketes olukordades. Juhend on illustreeritud ja vastab WHO soovitustele stressiga toimetuleku kohta. Stressi tekitavad paljud asjad, näiteks raskused eraelus (‎tülid lähedastega, üksindus, rahapuudus, muretsemine tuleviku pärast)‎, probleemid tööl (‎tülid töökaaslastega, väga raske töö või hirm töökohta kaotada)‎ või suured probleemid ühiskonnas (‎vägivald, haigused, majanduslike võimaluste puudus)‎. Juhend on mõeldud kõigile, kes stressi kogevad, alates lapsevanematest ja inimestest, kes hoolitsevad teiste eest, kuni ohtlikes olukordades töötavate tervishoiutöötajateni. Juhend on mõeldud nii sõja eest pagevatele inimestele, kes on kõik kaotanud, kui ka neile, kes on kaitstud ja elavad rahuajal. Suurt stressi võivad kogeda kõik inimesed igal pool.


More languages

English
العربية
русский
中文
Türkçe
magyar
français
español
română
українська
Armenian

https://apps.who.int/iris/handle/10665/355276. License: CC BY-NC-SA 3.0 IGO